Mówimy NIE dla budowy lini 400kv

Forum dla mieszkańców gminy Puchaczów.
Tecza
Posty: 35
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:45

Mówimy NIE dla budowy lini 400kv

Postautor: Tecza » 03 wrz 2017, 20:34

Mówimy NIE dla budowy lini 400kv

Gmina Puchaczów nie informowała ani nie przeprowadzała konsultacji mieszkańcami gminy w szczególności dotyczy mieszkańców wsi Brzeziny. Inwestycja jest już dość zaawansowana, a mieszkańcy działek, przez które linia będzie przebiegała dowiadują się o wszystkim dopiero teraz, kiedy przychodzą do nich przedstawiciele inwestora.


Mamy mieć nową atrakcje turystyczną i możliwość ,,poprawy'' naszego zdrowia w naszej gminie Puchaczów w postaci linii energetycznej 400kv.Proszę się zapoznać co niesie z sobą taka budowa na przykładowych zamieszczonych poniżej linkach i forach mieszkańców z miejscowości gdzie powstały lub maja być budowane takie linie.
http://www.bip.lublin.pl/debewielkie/up ... rmator.pdf
http://www.jakubow.pl/pliki/Raport3.pdf

Problem budowy linii elektroenergetycznej 400 kV w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej od wielu lat wzbudzał wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz władz lokalnych z terenów gdzie były wytyczony obszary budowy. Po protestach mieszkańców, rządy wymienionych państw rozpoczęły intensywne badania na temat występowania szkodliwości na zdrowie na obszarach objętych planowanymi budowami linii elektroenergetycznej 400 kV . Po zapoznaniu się z wynikami wieloletnich badań, zmienione zostały przepisy dotyczące projektów budów takich inwestycji .

Przeniesioną budowy linii elektroenergetycznej 400 kV na obszary min 400 m od miejsc zamieszkanych przez ludzi czym zwiększoną strefę bezpieczeństwa dla zdrowia lub budowaną takie linie w betonowych korytarzach pod powierzchnią ziemi.
Więcej szczegółów w dokumentach pdf :referat nr 1 ,referat nr2 oraz w poniższych linkach na końcu listu , mono80 i hardell sage w wersji tylko język angielski.

Tylko w Polsce obowiązuje przestarzałe prawo niejednolite z prawem UE , które naraża mieszkańców naszego kraju na wiele zagrożeń z powodowanych przez linie elektroenergetyczne. Gdzie budowane są linie tego typu w odległościach 0-35 m od budynków mieszkalnych !!!

Budowę linii elektroenergetycznej 400 kV Brzeziny –Ciechanki

budynki mieszkalne nowo wybudowane w miejscowości kol. Brzeziny znajduję się w obszarze narażonym na silne oddziaływanie pola elektromagnetycznego i jonizacji powietrza, które powodują następujące schorzenia:

Szkodliwość linii wysokiego napięcia:
Przeprowadzone w krajach zachodnich badania wskazują, że silne oddziaływanie pola elektromagnetycznego, kilkakrotnie zwiększa ryzyko zachorowań, zwłaszcza na nowotwory. Małe dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo zachorowania na białaczkę. Jonizacja powietrza wokół linii, poprzez zachwianie dysproporcji jonów dodatnich i ujemnych, powoduje m.in. schorzenia górnych dróg oddechowych.

W Polsce obowiązują w tym zakresie przestarzałe normy, nie spełniają one wymogów Unii Europejskiej. W krajach zachodnich np. w Niemczech, wprowadzono zakaz budowy linii 400 kV w odległości mniejszej niż 400 metrów od budynków mieszkalnych !

W Unii Europejskiej dla ograniczenia negatywnego oddziaływania linii 400 kV, coraz częściej prowadzi się te linie pod ziemią.

Niezdrowe i nieestetyczne
Jak potwierdzają badania naukowców z Oksfordu, dzieci, które od urodzenia żyły w odległości od trakcji mniejszej niż 200 m, częściej chorowały na nowotwory niż ich rówieśnicy, którzy mieszkali z dala od takich instalacji. Dzięki wynikom właśnie tych badań mieszkańcom Kamionek k. Poznania udało się zablokować budowę sieci energetycznej o mocy 400 kV.
Nie jest więc powiedziane, że w walce z dostawcami prądu i deweloperami, którzy nam szkodzą, zwyciężyć nie można. Grunt, żeby ktoś tę walkę podjął, zamiast godzić się na sąsiedztwo niezdrowych i nieestetycznych słupów z wiszącymi kablami. Linia wysokiego napięcia tuż nad naszym mieszkaniem lub nawet w niedużej odległości od niego może powodować niepokój, zawroty głowy.
Zwiększa też ryzyko podczas wyładowań atmosferycznych, a w dobie coraz silniejszych burz i nawałnic to zagrożenie nie jest już abstrakcją a wręcz urasta do rangi olbrzymiego problemu.
Nie możemy więc ze stoickim spokojem patrzeć na powstające w takich miejscach 400 kv, dzięki którym do kieszeni deweloperów wpada niemały grosz a my sami narażamy się na niebezpieczeństwo.
Nie ma bowiem dowodów na to, że nawet zachowanie zgodnej z prawem odległości nie sprawi, że za kilka lat odchorujemy to marnej jakości sąsiedztwo słupów.
Zagrożenie powodowane awarią linii energetycznych.

Przepisy o ochronie środowiska stanowią, że każda inwestycja, w tym energetyczna, podlega ocenie pod względem wpływu na środowisko.
Obiekty energetyczne, w tym również napowietrzne linie przesyłowe należą do czynników ,,które mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko naturalne człowieka”. Oddziaływanie to może mieć charakter fizyczny i chemiczny.
Opór społeczny jaki powstaje, gdy na danym terenie budowany jest obiekt energetyczny powoduje konieczność szczegółowego przebadania wszystkich aspektów takiego przedsięwzięcia.
Tylko ujawnienie wszystkich pozytywnych i negatywnych stron lokalizacji może wpłynąć na właściwe rozstrzygnięcie sporu społecznego dotyczącego środowiska naturalnego.

Sprzeciwy społeczeństwa związane z inwestycjami elektroenergetycznymi mogą być związane z obawami o:
Oddziaływanie elektryczne przez porażenie prądem elektrycznym (co może mieć miejsce

Dla nas, mieszkańców najważniejszą rzeczą jest NIEDOPUSZCZENIE do tak drastycznego zwiększenia ryzyka zachorowań nas samych, a zwłaszcza naszych dzieci.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 30 października 2003 r.

w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów- poniższy link
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1883.htm


Bożena Siudalyki
Posty: 35
Rejestracja: 15 lip 2011, 21:35

Re: Mówimy NIE dla budowy lini 400kv

Postautor: lyki » 04 wrz 2017, 8:38

Ot autorytet w dziedzinie energetyki wypowiedział się! wszyscy chcemy mieć prąd w domu ,bo dzisiaj bez prądu nie można normalnie funkcjonować a pani wciska ludziom ciemnotę o szkodliwości linii poza pasem technologicznym - niech pani przejdzie na kaganek

Awatar użytkownika
celner
Posty: 1250
Rejestracja: 01 lis 2010, 21:04

Re: Mówimy NIE dla budowy lini 400kv

Postautor: celner » 04 wrz 2017, 10:37

@Tecza - linki nie działają

@lyki - nie trzeba być profesorem w danej dziedzinie ale 400 przez moją działkę a tym bardziej nad głową to bym nie chciał.

PanKracy
Posty: 60
Rejestracja: 05 mar 2013, 9:28

Re: Mówimy NIE dla budowy lini 400kv

Postautor: PanKracy » 04 wrz 2017, 21:07

Podaj linki do tych badań stwierdzających szkodliwość linii dla zdrowia człowieka.


REKLAMA

Wróć do „Puchaczów”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość