Porozmawiaj z Kuczyńskim

Tematy związane z polityką.
Ojciec dyrektor

Re: Porozmawiaj z Kuczyńskim

Postautor: Ojciec dyrektor » 20 paź 2017, 17:52

Trzymam kciuki zeby łeczna i mieszkancy wyszli z sredniowiecza i i zroboli tak duzy krok milowy jakim jest zbiorka charytatywna dla potrzebujacych w XXI wieku na całym swiecie. Pozdrawiam.

onleczna

Postautor: onleczna » 20 paź 2017, 20:40

W dobie multimediów powinieneś wiedzieć, że mieszkańcy Łęcznej od dawna biorą udział w różnego rodzaju charytatywnych zbiórkach. Trzymam kciuki za to żebyś zaczął żyć w pełnej świadomości.

Awatar użytkownika
Roberto

Postautor: Roberto » 21 paź 2017, 8:33

Witam,
Przeglądałem ostatnie wydanie gazety "Wspólnota łęczyńska" i zainteresował mnie jeden krótki artykuł odnośnie pałacu w Kijanach. Wice Starosta informuje w nim, że 2 listopada ma odbyć się przetarg ustny w formie licytacji na sprzedaż pałacu wraz z działką za kwotę uwaga 3,24 mln zł. Czy jest Pan w stanie przedstawić, na jakiej zasadzie nieruchomość ta została wyceniona za taką kwotę minimalną? Czy jest już "chętny kupiec"?
Keep your friends close, but keep your enemies closer.

Ojciec dyrektor

Postautor: Ojciec dyrektor » 21 paź 2017, 14:44

Ale mi chodzi o WOŚP

Awatar użytkownika
gkuc

Postautor: gkuc » 21 paź 2017, 14:59

Witaj szanowny @Roberto Dawno cię nie było, ale jak wróciłeś to z konkretnym pytaniem. Postaram się dokładnie odpowiedzieć.

2 listopada po 61 dniach od wywieszenia ogłoszenia odbędzie się przetarg na sprzedaż pałacu i terenu wokół niego. Działka o pow. 6,3415 ha.
Tutaj masz link do ogłoszenia.
Osobiście od początku nie miałem wątpliwości, że o pałac należy zadbać, a skoro starostwa nie stać na renowację, to trzeba przekazać budynek komuś kto te pieniądze ma i zadba o obiekt, zanim ten się całkiem rozsypie.
Dlatego w 2015 wydzierżawiono na 30 lat pałac, aby odzyskał dawny blask i zamienił się w miejsce przyciągające turystów. Zamienił się w interaktywne centrum rozrywkowo-naukowe. Po więcej informacji odsyłam chociażby do tekstu na Dzienniku Wschodnim.
W tym roku Rada Powiatu zdecydowała się na sprzedaż pałacu. Ewentualne wpływy to pula wydatków majątkowych przeznaczanych m.in. na budowę i remonty dróg, boisk itp.
Skąd taka cena wywoławcza?
Teraz wracając do pytania skąd kwota wywoławcza nieco ponad 3,3 miliona złotych za pałac. Przyznam, że też sądziłem, że wart jest znacznie więcej.
Jednak kwota nie wzięła się z sufitu. Sprzedaż została poprzedzona:
- wydaniem decyzji przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie
- operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego.
Co ciekawe rzeczoznawca pałac w Kijanach wycenił jedynie na 2.406.970 zł czyli sporo mniej niż nawet kwota, którą za obiekt jako cenę wywoławczą zaproponowała Rada Powiatu Łęczyńskiego. Rzeczoznawca wycenił wartość na podstawie kilku innych, podobnych budynków.
Jednak mając na uwadze położenie nieruchomości, wielkość terenu, charakter obiektu oraz osiągnięcie jak najwyższej ceny została ona podniesiona do wysokości 3.682.445 zł czyli najdroższego obiektu, który z pałacem w Kijanach rzeczoznawca porównywał.
Potem zgodnie z przepisami trzeba było dać bonifikatę na sprzedaż, bo to obiekt zabytkowy i zgodnie z przepisami bonifikata wynosi 50%. Ale wtedy pałac mógłby zostać sprzedany za „grosze”. Radni bonifikatę obniżyli z 50% do 10% i w ten sposób ustalona została cena wywoławcza 3,314 mln. zł. do przetargu, który odbędzie się 2 listopada.
Oczywiście, że dobrze byłoby gdyby w przetargu udało się osiągnąć wyższą od wywoławczej cenę sprzedaży. Osobiście życzyłbym sobie kilku zabiegających o pałac oferentów.

Na koniec mały bonus z okazji wywołania tematu pałacu.
Miałem okazję być niedawno w pałacu w Kijanach. Tak wyglądają zachodzące w nim zmiany. Bez względu kto kupi pałac dzierżawca przez kolejne 28 lat będzie użytkował obiekt. Jeśli tempo prac zostanie zachowane za rok będzie tam wspaniała atrakcja na skalę całego województwa lubelskiego.Teraz to jeszcze prace przygotowawcze itp, ale jeszcze przed mrozami mają pojawić się okna i przez okres zimy trwać prace wewnątrz, a na wiosnę nowa elewacja i powolne wyposażanie obiektu. Witać inwestowane w obiekt, przez obecnego dzierżawcę, duże pieniądze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
www.grzegorzkuczynski.pl

mfnb17

Postautor: mfnb17 » 21 paź 2017, 18:07

Zadam może głupie pytanie, ale reprezentuję młodzież, więc muszę. Należę do KWW Kukiz'15 i chcę utrzymywać w miarę "przyjazne" stosunki z obydwoma stronami łęczyńskiej barykady. Podróżuję po Polsce i widzę co jest w miastach wielkości Łęcznej, a nawet od niej mniejszych. Otóż, naszemu miastu brakuje rozrywek. Nie toleruję tego, że mnóstwo osób twierdzi "Lublin blisko, więc komu to potrzebne". Chodzi mi tutaj o m.in. kino, pływalnię, centrum handlowe... Ogólnie jest dużo takich rzeczy, których Łęcznej brakuje.
- Kino. Bywałem nie raz w miastach mniejszych od Łęcznej, nie były to miejscowości turystyczne, albo "typowo" turystyczne. I kino posiadają. Może nie są to kina na miarę Cinema City w Lublinie, ale da się obejrzeć jeden, dwa filmy na dzień. Ceny tam też nie są wygórowane. Przykładem są: Włodawa, Lubartów, Świdnik (Świdnik jest bliżej Lublina i może)
- Pływalnia - wiem, że na ulicy Szkolnej jest pływalnia, ale jej stan mocno odbiega od dzisiejszych standardów. Do tego w niedalekiej od nas odległości znajdują się Ryki, które posiadają Aquapark.
- Galeria Handlowa - Widział ktoś kiedykolwiek Galerię Handlową z prawdziwego zdarzenia w Łęcznej? Wamex to raczej dom handlowy, który nie posiada żadnych lubianych wśród przedstawicieli młodego pokolenia franczyz. W pobliżu nas Krasnystaw posiada sieciówkę "Cropp". Międzyrzec Podlaski i Tomaszów Lubelski posiadają "House". Można tak wymieniać. Poza tym Lubelszczyzna to nie cała Polska. Nie ma żadnego miejsca w Łęcznej, w którym młodzież nie może zrobić sobie "hang-outu", tylko musi wyjeżdżać do Lublina (znam to z autopsji).
Dlaczego Łęczna, która jest 9. (!!!) najbogatszym miastem Polski nie posiada takich rzeczy. W ogóle nie widać, że Łęczna jest w Top 10 najbogatszych miast Polski. Do tego Łęczna co raz bardziej się wyludnia (jest na miejscu 15. wśród takowych miast). Podatki mamy wyższe niż w Warszawie, Łodzi (to też znam z autopsji, przecież widzę jakie rachunki do nas przychodzą), a w zamian nie dostajemy nic. Nic ciekawego. Podatki wysokie, zero rozrywek, bo Lublin blisko. Co pan na to odpowie, jestem bardzo zaciekawiony.

Awatar użytkownika
Roberto

Postautor: Roberto » 21 paź 2017, 22:34

gkuc pisze:Dawno cię nie było, ale jak wróciłeś to z konkretnym pytaniem.

Bo ja konkretny człowiek jestem ;)

gkuc pisze:- operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego.
Co ciekawe rzeczoznawca pałac w Kijanach wycenił jedynie na 2.406.970 zł czyli sporo mniej niż nawet kwota, którą za obiekt jako cenę wywoławczą zaproponowała Rada Powiatu Łęczyńskiego. Rzeczoznawca wycenił wartość na podstawie kilku innych, podobnych budynków.
Jednak mając na uwadze położenie nieruchomości, wielkość terenu, charakter obiektu oraz osiągnięcie jak najwyższej ceny została ona podniesiona do wysokości 3.682.445 zł czyli najdroższego obiektu, który z pałacem w Kijanach rzeczoznawca porównywał.

Czy można wiedzieć, z jakimi nieruchomościami ów rzeczoznawca porównywał przedmiotowy pałac?

gkuc pisze:Osobiście życzyłbym sobie kilku zabiegających o pałac oferentów.

A no właśnie, kilku oferentów. A czy nie jest przypadkiem tak, że Starostwo z racji trudnej sytuacji finansowej powinno wszelkimi możliwymi środkami "zareklamować" tą licytację, aby zachęcić jak największą ilość potencjalnych kupców. Myślę, że temat jest bardzo słabo przedstawiony i 2 listopada może być problem z "wywalczeniem" dobrej ceny.
Obserwując sprawę licytacji pałacu nasuwa się jeszcze jedna kwestia. Mianowicie, potencjalny oferent po wygraniu aukcji stanie się właścicielem nieruchomości. Z tego co wiem, na dzień dzisiejszy pałac dzierżawi fundacja i umowa na dzierżawę kończy się za około 28 lat. Obecnie trwają prace remontowe na obiekcie, których koszt wynosi ok. 17 mln złotych. Pytanie, czy potencjalny właściciel nabywając nieruchomość w obecnym stanie za kilka lat spróbuje ją sprzedać (oczywiście po remoncie za który praktycznie nie zapłaci) z dużym zyskiem (cena wyremontowanego pałacu będzie znacznie wyższa od obecnej wyceny). Taka sytuacja przypomina trochę (niestety) to co teraz dzieje się w Stolicy tzw. dzika reprywatyzacja.

Mam zatem gorącą prośbę, o większe nagłośnienie tego tematu. Z racji tego, że jest Pan aktywnym radnym liczę, że sprawa nabierze rozgłosu. Jakby nie patrzeć pałac w Kijanach wraz z jego otoczeniem stanowi dziedzictwo kulturowe naszego regionu i potocznie mówiąc jest "perełką", o którą trzeba dbać i być z niej dumnym.

Awatar użytkownika
gkuc

Postautor: gkuc » 22 paź 2017, 10:18

@ mfnb17
Przyszłość należy do ludzi młodych. Staraj się, działaj, zdobywaj doświadczenie i sukces murowany!
Rozrywki o których wspominasz, kino, aquaparki, centra handlowe, a także dyskoteki itp. to temat dla prywatnych inwestorów. Uwierz mi, że jakby takie Cinema City czuło, że biznes w Łęcznej jest opłacalny to kino już mielibyśmy w naszym mieście. Tego jestem pewien, bo miałem okazję rozmawiać z szefem tej firmy na całą Europę w czasie otwierania multipleksu w Atrium Felicity.
Sprawy kina nie zamykam. Przydałoby się w Łęcznej Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenie z salą w której można byłoby wygodnie oglądać filmy. Coś na wzór Lubartowa.
Generalnie jestem za tym, żeby miasto tworzyło przyjazne warunki dla biznesu, pomagało w formalnościach, obniżało na starcie podatki itp. ale nie zastępowało prywatnego inwestora. To ty masz decydować, czy otwierasz w Łęcznej Subwaya, Housa, czy kawiarnie. Wolnorynkowość to zdaje się ważny postulat Kukiz 15.
Kolejna sprawa – z tego co wiem jest duża szansa na termomodernizacją szkoły i basenu na ul. Szkolnej.
Natomiast nie wiem skąd masz informację, że Łęczna jest w 10 najbogatszych miast w kraju. To byłoby dopiero coś! Jednak jest zupełnie inaczej.
Ministerstwo Finansów opublikowało pewien czas temu wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Wskaźniki powyżej średniej krajowej uzyskało tylko 449 gmin na 2479 jednostek ujętych w zestawieniu. Z naszego powiatu powyżej średniej zmieściły się dwie gminy: Puchaczów 4037,85 zł (gmina wiejska) - 16 miejsce w kraju i Cyców 1703,28 zł (gmina wiejska) - 341 miejsce w kraju. Poniżej średniej są pozostałe cztery gminy w tym Łęczna 1312,76 zł (gmina miejsko-wiejska) dopiero na 883 miejscu.
Także Łęczna, nie jest ani dużym, ani bogatym miastem.
Stąd na inwestycje przeznacza się tyle środków na ile pozwala sytuacja budżetu. Za to robi się to systematycznie rok w rok.

@Roberto
- Prawdopodobnie przez kilka najbliższych dni będę musiał zostać w domu, ale postaram się zdalnie sprawdzić jakie nieruchomości porównywał rzeczoznawca szacując wartość pałacu w Kijanach.
- Czasu jest już niewiele, ale postaram się, zgodnie z sugestią, nagłośnić temat sprzedaży pałacu w Kijanach.
- Umowa sprzedaży pałacu ma zabezpieczać interesy obecnego dzierżawcy. W końcu pozyskał on na inwestycję pieniądze Unijne. Ich zwracanie nie wchodzi w grę.
PS. Spokojnej niedzieli.
www.grzegorzkuczynski.pl

mfnb17

Postautor: mfnb17 » 22 paź 2017, 11:49

@gkuc
dane zaczerpnięte zostały z tej strony, jednakże dziękuję za odpowiedź.
PS
Ministerstwo Finansów liczy te kwoty na podstawie wszystkich mieszkańców (niepełnoletnich, niepracujących też).
GUS liczy je na podstawie osób pracujących i w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym (co ma więcej sensu, bo np. dwuletnie dzieci nie pracują i nie mogą zarabiać :lol:)

Awatar użytkownika
gkuc

Postautor: gkuc » 22 paź 2017, 15:39

@mfnb17 Ale zamożność ludzi nie musi się wprost przekładać na bogactwo miasta. W Łęcznej żyje i mieszka wielu górników, jednak największe pieniądze trafiają do gminy Puchaczów, bo tam płacony jest podatek od nieruchomości przez kopalnię. Dlatego, aż się prosi o budowę elektrowni w gminie Łęczna. To konkretne miliony złotych dodatkowych dochodów do kasy miasta. W tej sprawie decyzja w rękach rządu i LW.
Pozdrawiam!
www.grzegorzkuczynski.pl

mfnb17

Postautor: mfnb17 » 22 paź 2017, 18:15

@gkuc
A kiedy ta elektrownia powstanie? Bo słyszę o tym już od dawna :)

Tomekgks

Postautor: Tomekgks » 23 paź 2017, 8:50

Problem Łęcznej polega na tym, że ludziom nawet nie chce się szukać konkretnych usług, towarów w Łęcznej nawet jeżeli są dostępne. Z wygody jadą do jednej z Lubelskich galerii gdzie kupują wszystko w "jednym" miejscu. Gdyby ludzie nauczyli się wydawać pieniądze w Łęcznej to myślę, że powstało by wiele więcej sklepów. Co do galerii to tak jak pisze radny to spraw prywatnego inwestora, nie miasta. Co do kina jak najbardziej coś takiego powinno powstać w CK.

Awatar użytkownika
Wirtualny

Postautor: Wirtualny » 23 paź 2017, 10:20

mfnb17 pisze:@gkuc
A kiedy ta elektrownia powstanie? Bo słyszę o tym już od dawna :)

1.Pokaż mi jedno miasto w Polsce wielkości Łęcznej / skoro tak chętnie powołujecie się na przykłady ,że gdzieś tam, coś tam/,
które wybudowało elektrownię...
2. Kino, elektrownia, pas startowy, baseny, może kosmodrom.... :lol:
A drogi, ulice w Gminie zostawić z dziurami?
Myślisz, że budżet Gminy to jakaś guma, którą możesz rozciągać na życzenie? :lol:

mfnb17

Postautor: mfnb17 » 23 paź 2017, 21:17

Wirtualny pisze:1.Pokaż mi jedno miasto w Polsce wielkości Łęcznej / skoro tak chętnie powołujecie się na przykłady ,że gdzieś tam, coś tam/,
które wybudowało elektrownię...

Elektrownia miała być na Starej Wsi, czyli w naszej gminie. Elektrownia znajduje się w Świerżach Górnych koło Kozienic. I to też jest gmina Kozienice

Awatar użytkownika
Roberto

Postautor: Roberto » 25 paź 2017, 18:55

gkuc pisze:- Umowa sprzedaży pałacu ma zabezpieczać interesy obecnego dzierżawcy. W końcu pozyskał on na inwestycję pieniądze Unijne. Ich zwracanie nie wchodzi w grę.
PS. Spokojnej niedzieli.

Zdaję sobie sprawę, że zwrot dotacji nie wchodzi w grę. Ja miałem na myśli to, że nowy właściciel nabędzie pałac w stanie wymagającym generalnego remontu, który wykona dzierżawca. Po remoncie może on próbować sprzedać pałac, coś w rodzaju "interesu życia".

Awatar użytkownika
celner

Postautor: celner » 25 paź 2017, 20:33

@Roberto źle oceniasz ludzi. na pewno nikomu nawet przez moment nie przeszła taka myśl jak "interes życia "
;) :D

Fanatyczny

Postautor: Fanatyczny » 03 lis 2017, 22:24

Witam. Mam pytanie, kiedy zostanie uruchomione oświetlenie nowo wyremontowanej ulicy Skarbka??

Awatar użytkownika
Roberto

Postautor: Roberto » 04 lis 2017, 10:01

Czy działka z pałacem ma już nowego właściciela?

Awatar użytkownika
gkuc

Postautor: gkuc » 04 lis 2017, 22:05

Fanatyczny pisze:Witam. Mam pytanie, kiedy zostanie uruchomione oświetlenie nowo wyremontowanej ulicy Skarbka??

Nie wiem, ale po weekendzie się dowiem i dam znać.

Roberto pisze:Czy działka z pałacem ma już nowego właściciela?

Pałac nie został sprzedany. Nie było chętnego do zakupu.
Dziwne nie? @Roberto pewnie podobnie jak ja sądziłeś, że obiekt jest wart znacznie więcej niż wynikało to z opinii rzeczoznawcy i po taką perełkę zawalczy kilku inwestorów. Rozczarowujące rozstrzygnięcie. Być może w przyszłym roku (procedura trwa miesiące) pałac zmieni właściciela, a dochód ze sprzedaży pałacu podratuje dochody majątkowe SPwŁ.
www.grzegorzkuczynski.pl

pestka

Postautor: pestka » 05 lis 2017, 11:17

Panie Grzegorzu a co z ozdobami świątecznymi???? co w tym roku zostanie dokupione? pozdrawiam :))
"Lepiej jest nie odzywać się i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości..."

Awatar użytkownika
gkuc

Postautor: gkuc » 06 lis 2017, 21:40

gkuc pisze:
Fanatyczny pisze:Witam. Mam pytanie, kiedy zostanie uruchomione oświetlenie nowo wyremontowanej ulicy Skarbka??

Dowiedziałem się i odpowiadam. Uruchomienie oświetlenia to kwestia dni.

pestka pisze:Panie Grzegorzu a co z ozdobami świątecznymi???? co w tym roku zostanie dokupione? pozdrawiam :))

Witam! Bardzo miło panią tutaj "czytać"! W bieżącym roku nie było w planach kolejnych zakupów oświetlenia. Czy sugeruje pani, żeby do tematu powrócić? A czy przy świątecznej kolejce i choince ma już pani zdjęcie? Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam!
www.grzegorzkuczynski.pl

WojtasLLE

Postautor: WojtasLLE » 06 lis 2017, 23:12

Witam. Kolejne miasta dołączają do programu Mieszkanie+. Do Białej Podlaskiej i Świdnika dołączą Lubartów oraz Lublin. http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/w ... 04672.html
Czy naprawdę w Łęcznej nie ma terenów, które nadają się pod budowę bloków? Tak sprawa wygląda w Jarocie: https://www.tvp.info/34589880/mieszkani ... iesiecznie.
Czy tor motocrossowy obok osiedla Niepodległości to nie przypadkiem własność miasta? Opozycja zapowiada przystąpienie do programu kiedy wygra wybory. Czy jest temat Mieszkania+ w Łęcznej? Czy możemy się spodziewać tego w najbliższym czasie?

czechgrzech

Postautor: czechgrzech » 07 lis 2017, 2:53

Witam! Tak się świątecznie na tym forum zrobiło.To mam pytanie czy planujecie w grudniu na święta zapłacić w 100% wynagrodzenie dla pracowników powiatu?

czechgrzech

Postautor: czechgrzech » 07 lis 2017, 2:56

Ogólnie rzecz biorąc to szacunek za otwarcie i prowadzenie forum. Nie każdego na to stać

iambrg

Postautor: iambrg » 07 lis 2017, 9:40

gkuc pisze:
gkuc pisze:

Dowiedziałem się i odpowiadam. Uruchomienie oświetlenia to kwestia dni.

Co tam Skarbka - koniec Wiklinowej, oba rondka koło Tesco, z tego słyszałem Spacerowa i pewnie jeszcze pare miejsc tkwi w mroku już dłuższy czas.

REKLAMA

Wróć do „Polityka”