dewastacja zieleni

O Łęcznej i okolicach - niepasujące do innych działów.
zdegustowany
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:23

dewastacja zieleni

Postautor: zdegustowany » 04 wrz 2015, 20:52

Czy mieszkańcy Łęcznej wiedzą co się dzieje przy okazji budowy parkingu przed oddziałem PKO i przed budynkiem przy ul. Szkolnej 12 oraz dróg dojazdowych( tak, dróg, bo mają być dwie drogi) do kościoła Św.Józefa ?
Warto zobaczyć. Wycięto wszystkie drzewa na pasie zieleni między budynkiem przy Szkolnej 12 a kościołem, przed PKO, nawet te, które rosły poza terenem zajętym na budowę parkingu, a nawet drzewa między kościołem a przedszkolem. Najbardziej żal pięknej, okazałej, starej (można rzec - zabytkowej) wierzby. Cóż za barbarzyństwo! Wierzba była jeszcze zdrowym okazem i nie przekonają mnie żadne opinie specjalistów, nawet jeśli Urząd Miejski takowe posiada.
Celowość tej inwestycji jest wątpliwa, wystarczyło przed PKO zrobić parking z prawdziwego zdarzenia, poszerzając go w stronę budynku przy ul. Górniczej 18 i w stronę przedszkola (tam, gdzie nie ma drzew), a do terenu kościoła zrobić jedną drogę.
Ciekawe dlaczego drewno pozyskane z te dewastacji terenów zielonych znalazło się za ogrodzeniem kościoła. Wygląda na to, że wszystko dzieje się za aprobatą księdza proboszcza.
Można iść dalej, wokół zostało jeszcze trochę drzew - wyciąć w pień, posadzi się nowe, przyjmą się ( albo i nie), a wielkość wyciętych osiągną już za kilkadziesiąt lat.

Zdegustowany

kiki
Posty: 116
Rejestracja: 14 maja 2012, 19:27

Re: dewastacja zieleni

Postautor: kiki » 05 wrz 2015, 5:20

@up , zanim napiszesz kolejny tak ,,wartościowy,, tekst proponuje łyk zimnej wody / kilka głębokich oddechów / lub tabletkę na na uspokojenie ....

onleczna
Posty: 662
Rejestracja: 03 sie 2010, 20:01

Re: dewastacja zieleni

Postautor: onleczna » 05 wrz 2015, 10:21

@zdegustowany szkoda Ci wierzby? To jedno z najszybciej rosnących drzew w Polsce. Przy czym jest bardzo kruche i ze względu na swoje obfite i drobne ulistnienie bardzo śmieci. Żyjemy w mieście w którym kiedyś postawiono kilka bloków i dookoła obsadzono je roślinnością. W ten sposób utworzone kilkadziesiąt lat temu miasto stoi mniej więcej do dziś. Od niedawna zaczął się powolny rozwój miasta. Zaczęto korygować posadzone "bez pomysłu" drzewa. Moim zdaniem to dobre posunięcie. Szkoda tylko, że ten rozwój miasta jest taki powolny. Wracając do zieleni miejskiej to uważam, że nie powinno jej zabraknąć ale powinna być mądrze wkomponowana w miasto które zawsze będzie się rozwijało. Na każdym z osiedli powinien znajdować się taki teren (park, skwer) obfitujący w tą zieleń ale nie przeszkadzający w rozwoju. Teren ten powinien być regularnie pielęgnowany. Inwestując w taki teren moglibyśmy zapomnieć o wierzbach a podziwiać np. magnolie, platany, dęby, tulipanowce i inne atrakcyjne drzewa, krzewy i byliny. Zielnik na przyrodę w jednym miejscu:)

blondynek
Posty: 80
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:55

Re: dewastacja zieleni

Postautor: blondynek » 08 wrz 2015, 16:09

Drogi autorze tematu, proponuje zapoznać się z projektem budowy. Drzewa które zostały wycięte, zostały wycięte celowo bo w tym miejscu będzie przechodziła droga asfaltowa łącząca ulicę Szkolną z al Matki Boskiej Fatimskiej. Parkingi będą na byłym boisku oraz powstaną prostopadłe miejsca parkingowe wzdłuż drogi między bankiem a blokami ( obecnie zieleń ). Bardziej niż tymi drzewami martwiłbym się garażami które mają powstać 3m od ogrodzenia przedszkola. Moim skromnym zdaniem to one są prawdziwym problemem a nie drzewa. O taką zieleń i tak nikt u nas nie dba. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania czy zażalenia to wal śmiało, postaram się naprostować.

onleczna
Posty: 662
Rejestracja: 03 sie 2010, 20:01

Re: dewastacja zieleni

Postautor: onleczna » 05 lis 2015, 10:50

Żeby nie zakładać drugiego tematu, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na nowe nasadzenia w naszym mieście. Rośliny przemyślane, będą zdobić swoim pokrojem, kolorem i zapachem. Mam nadzieję, że mieszkańcy uszanują te młode rośliny i będziemy mogli za parę lat podziwiać je w pełnej okazałości. Mam nadzieję, że roślin będzie przybywać.

P.S. A może by tak uwidocznić nasze co dla niektórych "niewidzialne" ronda? Roślinność na pewno by w tym pomogła ale w tym przypadku wiąże się to z intensywniejszą pielęgnacją.

Januszek
Posty: 25
Rejestracja: 23 sty 2011, 14:23

Re: dewastacja zieleni

Postautor: Januszek » 05 lis 2015, 14:09

Garaże?? Czy możesz coś więcej na ten temat napisać, kto będzie budował itd... ?

blondynek
Posty: 80
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:55

Re: dewastacja zieleni

Postautor: blondynek » 05 lis 2015, 16:14

Jasne że mogę, garaże póki co nie powstaną bo ktoś się nie zgodził na ich budowę. W projekcie jest adnotacja że garaże są w planach i będą budowane według innego projektu i w innym przetargu. Na dowód tego że garaże nie powstaną w najbliższym czasie jest fakt że jest zrobiony tylko zjazd na teren na którym miały stać garaże lecz samego dojazdu do samych garaży nie ma i przy wykonaniu obecnej inwestycji nie będzie wykonywany ten dojazd. Póki co teren zostanie obsiany trawą i ma stanowić parking zastępczy, jeśli wszystkie miejsca parkingowe na kostce będą zajęte. Ciekawe jest to że to chyba ma być oficjalny parking zastępczy więc Straż Miejska nie powinna wystawiać mandatów za parkowanie tam jeśli tylko parking wyłożony kostką będzie zajęty.

lyki
Posty: 35
Rejestracja: 15 lip 2011, 21:35

Re: dewastacja zieleni

Postautor: lyki » 06 lis 2015, 13:56

z tego co słyszałem żadne garaże tam nie powstaną bo to by była masakra. w projekcie nowego planu jest tam tylko parking , chyba że radni zmienią projekt

blondynek
Posty: 80
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:55

Re: dewastacja zieleni

Postautor: blondynek » 15 lis 2015, 16:17

Ciekawa sprawa, uchwalenie nowego planu w ciągu jakiś 2 miesięcy? Przy reakcji naszych urzędów plan nie do zrealizowania. Na projekcie właśnie skończonej inwestycji widnieją wyraźnie - garaże

onleczna
Posty: 662
Rejestracja: 03 sie 2010, 20:01

Re: dewastacja zieleni

Postautor: onleczna » 02 paź 2017, 12:14

Żeby nie zakładać nowego tematu chciałbym zapytać UM czy będą reklamowane graby posadzone wzdłuż ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Większość z nich się nie przyjęła prawdopodobnie przez mocno uszkodzony system korzeniowy podczas wykopywania ich ze szkółki. Proszę o info jak wygląda sprawa. Kiedy i czym te drzewa zostaną zastąpione?

Urzad_Miejski_Leczna
Posty: 36
Rejestracja: 11 sty 2010, 13:16

Re: dewastacja zieleni

Postautor: Urzad_Miejski_Leczna » 03 paź 2017, 10:21

Wzdłuż ulicy Kard. Stefana Wyszyńskiego posadziliśmy ponad 20 sztuk grabów. Były one sadzone sukcesywnie przez ostatnie 2 lata. Zakupiono drzewa z prawidłowo ukształtowaną bryłą korzeniową, co zwiększyło gwarancję ich przyjęcia i szansę na prawidłowy wzrost. Cały czas obserwujemy rozwój i stopień przyjęcia nasadzeń. Ważną informacją jest fakt, że wszystkie drzewa po posadzeniu rozpoczęły wzrost. Aktualnie w słabym stanie zdrowotnym jest ok. 6 sztuk drzew, tych sadzonych dwa lata temu. Nie są to jednak drzewa całkowicie uschnięte. Jesteśmy w kontakcie z właścicielem szkółki, w której dokonaliśmy zakupu i w wyniku rozmów ustalono, że decyzję w sprawie usunięcia obumarłych egzemplarzy należy odłożyć do wiosny przyszłego roku, aby jednoznacznie stwierdzić, czy drzewa rzeczywiście uschły.
Wzdłuż ulicy Kard. Stefana Wyszyńskiego zaplanowana jest aleja grabowa, która jesienią będzie wybarwiała się na piękny złoty kolor, dlatego jeżeli zajdzie konieczność wymiany drzew to ponownie posadzimy graby.
Dziękujemy za zainteresowanie wspólną zielenią w naszym mieście i prosimy o ciekawe pomysły i sugestie w powyższej sprawie, które moglibyśmy wykorzystać w przyszłości dla dobra wszystkich mieszkańców.

zaciekawiony
Posty: 129
Rejestracja: 01 paź 2013, 12:08

Re: dewastacja zieleni

Postautor: zaciekawiony » 03 paź 2017, 13:37

Skoro jesteśmy już przy zieleni to mam pytanie. Drzewa, które rosną na trasie od os.Bobrowniki do kościoła. Barbary są w złym stanie, nie mają żadnego uroku, a są wyłącznie siedliskiem dla ptaków, które zanieczyszczają chodnik i stroje osób poruszających się tą ścieżką. Czy istnieją jakieś szanse, na usunięcie tych nic nie dających drzew lub ewentualnie podcięcie ich od strony chodnika?

REKLAMA

Wróć do „Okiem mieszkańca”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość