83

reklama Łęczna
Pieniądze
15:25 · 13 stycznia 2022 przez Redakcja

Radni z Łęcznej stracą diety?

reklama Łęczna
oferta reklamowa
  W środę radni z Łęcznej obradowali nad nowymi cenami za śmieci w gminie Łęczna. W trakcie burzliwych obrad wyszło na jaw, że cisza nad ogromnymi podwyżkami diet jakie przyznali sobie radni miała być spowodowana dżentelmeńską umową w zamian za przyjęcie budżetu i nowych stawek za śmieci. Teraz pod obrady trafić ma uchwała dotycząca obniżenia diet radnym.

Mieszkańcy Gminy Łęczna (w przypadku gdy odpady są segregowane) płacą obecnie za śmieci 17zł od osoby. Opłata nie pokrywa kosztów działania systemu, a różnica z roku na rok jest coraz większa i w tym roku może wynieść nawet 900 tysięcy złotych. By system się bilansował cena miała zostać dostosowana do ponoszonych kosztów (21 zł od osoby / 20 zł od osoby w przypadku gdy część odpadów jest kompostowana). Choć na tle wielu okolicznych samorządów ceny te i tak są niskie to radni nie poparli tego pomysłu, a brakująca kwota będzie musiała być pokryta z budżetu gminy kosztem innych zaplanowanych w nim wydatków.

Pyskówka na sesji

Podczas sesji na jaw wyszły zakulisowe ustalenia, które miały zostać podjęte miedzy radnymi a Burmistrzem na chwilę przed grudniową sesją. Bez dyskusji przyjęto wówczas znaczne podwyżki diet dla radnych. Radni po autopoprawkach burmistrza bez sprzeciwu zaakceptowali wtedy mocno krytykowany wcześniej budżet na 2022 rok.Minimalna pensja dla Burmistrza i symboliczne diety dla radnych

Burmistrz wobec konieczności "zasypania" dziury w systemie śmieciowym proponuje oszczędności "od siebie". Zapowiedział, że zawnioskuje o obniżenie swojej pensji do możliwego minimum, a niedawno podniesionych przez radnych diet, do symbolicznych stu złotych. Tak, aby działali oni społecznie, a nie z chęci zarobku. Oszczędności mają pozwolić mieszkańcom płacić mniej za śmieci.

Zapowiedziana przez Burmistrza uchwała będzie sprawdzianem dla radnych, którzy wypowiadali się, że są przeciwko "drenowaniu kieszeni mieszkańców". Tym razem pokażą, czy w stosunku do pieniędzy mieszkańców wypłacanych im w formie diety mają podobne zdanie.


reklama Łęczna

Imprezy z okazji Dnia Dziecka - Gdzie i jakie atrakcje?

GKS Górnik Łęczna, triumfuje nad TME SMS Łódź i zdobywa wicemistrzostwo Polski

BYŁO MU ZA GORĄCO, WIĘC OMINĄŁ OZNAKOWANY RADIOWÓZ I PRZEJECHAŁ NA CZERWONYM ŚWIETLE

PO "PRÓBNEJ TRANSAKCJI" STRACIŁ PIENIĄDZEJak dbać o maszyny rolnicze po sezonie?

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w jakimś temacie? Sprawdź, jak to zrobić!

Kupujesz mieszkanie w Świdniku?

Efektywna ozdoba każdego ogrodu


Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.106 sek. (7)