67

reklama Łęczna
fot. Radosław Czarnecki
14:04 · 18 lipca 2022 przez teatrnn.pl / red.

Festiwal ŚLADAMI SINGERA zawita do Łęcznej

reklama Łęczna
oferta reklamowa
oferta reklamowa
  XII edycja Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera" już we wtorek zawita do Łęcznej.

Festiwal rozpocznie się od filmu dokumentalnego "Gimpel the Fool returns to Poland" (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp - aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera "Gimpel Głupek". Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona - I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą. Następnie odbędzie się projekcja skróconej wersji programu publicystycznego "W powiększeniu - Isaac Bashevis Singer" produkcji TVP. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

Drugi dzień należy do teatru - wtedy właśnie zostanie zaprezentowany monodram "Ostatni Demon" - inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Jest to specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Łęcznej. Następnie odbędzie się spektakl plenerowy "Przyjaciele Sztukmistrza 2022". Podczas spektaklu z muzyką na żywo, elementy cyrku, akrobatyki powietrznej mieszają się z tańcem, beat boxem i teatrem ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.

Tegoroczna edycja zebrała dziesięciu artystów z całego świata, którzy mogą pochwalić się wieloma talentami. Będzie można zobaczyć widowiska akrobatów, cyrkowców, muzyków, aktorów. W programie również beatbox i fire show. Od pierwszego zrealizowanego projektu festiwal ten ewoluuje, korzystając z doświadczeń kolejnych edycji i wpisując się coraz mocniej w krajobraz kulturowy miejsca, w którym wyrósł - Lubelszczyzny. Powstał festiwal, który jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia. O jego wyjątkowości zdecydowała twórczość Icchaka Baszewisa Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku

obrazek

Partnerem Wydarzenia XII Edycji Festiwalu "Śladami Singera" jest Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie!

Isaac Bashevis Singer jest laureatem literackiej Nagrody Nobla za swoje opowiadania. Opisuje w nich kulturę i życie małych miast Lubelszczyzny. W barwny sposób przywraca dożycia mieszkańców przedwojennych sztetli - ich marzenia, troski, dążenia.

W załączonej galerii zobaczyć możecie kilka zdjęć z tegorocznej wizyty festiwalu w Lubartowie.

reklama Łęczna

Zdjęcia 12


Nasza Julia w nowym Tańcu z gwiazdami

Milionerzy w powiecie łęczyńskim i województwie lubelskim

Gdzie na potańcówkę? Ludwin i Puchaczów zapraszają

Żniwa dawniej - piknik na wzgórzu w Zakrzowie


Copyright © 2022 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.143 sek. (6)