Zanim przejdziemy do ułożenia kamieni w naszym akwarium, przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym rodzajom skał, które są najczęściej wykorzystywane w akwarystyce. Ważne jest to, by wiedzieć jaki efekt w akwarium chcemy uzyskać i jakie cechy charakterystyczne mają mieć skały które chcemy wykorzystać w naszym akwarium. Warto wziąć pod uwagę takie cechy jak:
Jeden z najbardziej popularnych kamieni wykorzystywanych w akwarystyce. Charakteryzuje się ciekawą strukturą, która posiada liczne wgłębienia. Dodatkowo występują w różnych odmianach kolorystycznych, bardzo często przechodzą z jednej barwy w drugą. Są całkowicie neutralne dla naszej wody, więc możemy bez żadnego problemu wykorzystywać je w każdym akwarium.
Mniej znany gatunek skały pochodzący z kraju kwitnącej wiśni. Posiada charakterystyczne rozległe pęknięcia i charakteryzuje się różnorodnymi kształtami. Najczęściej występuje w kolorze szarym i jego odcieniach. Jest całkowicie bezpieczny dla roślin, jak i organizmów żyjących w wodzie, a dodatkowo nie wpływa na parametry wody w naszym zbiorniku. Idealnie sprawdzi się w akwarium, w którym będzie spora ilość roślin.
Jako jedna z nielicznych skał posiada bardzo charakterystyczny biały naciek oraz bardzo poszarpane krawędzie. Jest bezpieczny dla ryb i organizmów żyjących w zbiorniku, jednak gorzej sprawdzi się przy zbiorniku z bogatą roślinnością. Warto mieć na uwadze, że skała ta w nielicznych przypadkach może podnosić pH wody. Warto więc monitorować je za pomocą testów paskowych.
W porównaniu do powyższych skał jest o wiele lżejsza i idealnie nadaje się do uwydatniania aranżacji stworzonych z roślin. Bezpieczna dla wszystkich gatunków ryb oraz innych stworzeń żyjących w naszej wodzie. Dodatkową zaletą jest fakt, że występuje w wielu różnych kolorach. Niestety przed włożeniem do akwarium trzeba płukać o wiele bardziej niż powyższe skały.
Jeżeli chodzi u ułożenie kamieni w zbiorniku to tak naprawdę wszystko zależy od naszego upodobania. Najważniejszą zasadą jest to, by nie kłaść kamieni bezpośrednio na dno szkła, gdyż możemy je uszkodzić. Chyba że korzystamy z naprawdę drobnych kamyczków wtedy bez problemu możemy wyłożyć je bezpośrednio na dno. Natomiast jeśli korzystamy z większych kamieni, warto jest położyć na dno specjalną matę. Drugim rozwiązaniem jest stworzenie podłoża z drobnego piasku akwarystycznego i dopiero na to tworzyć konstrukcje z kamieni. Kamienie możemy tworzyć w różne konfiguracje, dodawać różnego rodzaju rośliny. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej koncepcji, warto jednak pamiętać o tym, by kamienie, jak i podłoże kilkukrotnie wypłukać, po to by nie zabrudziły nam wody.
Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.067 sek. (7)