40

reklama Łęczna
W połowie roku Skarb Państwa przejmie Bogdankę
13:46 · 16 marca 2023 przez Biuro prasowe LW BOGDANKA S.A.

W połowie roku Skarb Państwa przejmie Bogdankę

reklama Łęczna
oferta reklamowa
  Skarb Państwa dokona wykupu akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka. Proces przejęcia kopalni powinien zakończyć się latem tego roku. Władze kopalni twierdzą, że decyzja zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne dla znacznego obszaru Polski. Ponadto, zmiany dadzą dynamiczny impuls do realizacji nowych, ambitnych celów strategicznych Spółki.

Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, spotkał się 15 marca 2023 r. w Warszawie z delegacją Lubelskiego Węgla Bogdanka, na czele z Kasjanem Wyligałą, prezesem zarządu Spółki, stroną społeczną - przedstawicielami związków zawodowych działających na terenie kopalni oraz Michałem Moskalem, szefem Gabinetu Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W spotkaniu uczestniczył także Marek Wesoły, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Spotkanie było okazją do przedstawienia koncepcji Ministerstwa Aktywów Państwowych w zakresie harmonogramu przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwa.

- W czerwcu ubiegłego roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o wykupie akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka od Grupy Enea. Jest to element transformacji sektora elektroenergetycznego, związanego z wydzieleniem aktywów węglowych, czyli powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Prace nad NABE dobiegają końca, a tym samym 3 najważniejsze spółki energetyczne w kraju, PGE, Enea i Tauron staną się firmami wolnymi od aktywów węglowych. W przypadku Enei oznacza to nie tylko przeniesienie do NABE elektrowni węglowych, oznacza także wydzielenie Bogdanki. Nie będzie to jednak oznaczało wejścia Bogdanki do NABE, ale wykup akcji tej kopalni przez Skarb Państwa - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Proces przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwa powinien zakończyć się latem tego roku. Do końca lipca planowane jest zakończenie sporządzania wycen oraz innych dokumentów związanych z wykupem, tak aby Rada Ministrów mogła następnie podjąć finalną decyzję.

- Lubelski Węgiel Bogdanka to firma strategiczna, która zapewnia znaczący wolumen węgla energetycznego w polskim systemie. Spółka będzie działała również w innych obszarach surowcowych. Znajdzie to odzwierciedlenie w nowej Strategii Spółki - dodał Jacek Sasin.

W związku ze zmianami wynikającymi z wojny na Ukrainie, Polska będzie odchodzić od pomysłu, aby paliwem przejściowym pomiędzy węglem a nowymi, odnawialnymi źródłami energii był gaz. Gaz jest paliwem importowanym i mniej pewnym rynkowo z uwagi na podatność na różnice cen na giełdach światowych. Dlatego rola węgla w najbliższych latach, jako paliwa zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne, będzie nadal w Polsce bardzo istotna.

- Ta rozważna decyzja Ministerstwa Aktywów Państwowych gwarantuje, że Bogdanka, przedsiębiorstwo strategiczne dla krajowej energetyki, pozostaje na stałe w polskich rękach. Kapitał ma narodowość, a przejęcie udziałów przez Skarb Państwa powoduje, że de facto właścicielem kopalni staje się każda Polka i każdy Polak - tłumaczy Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW "Bogdanka" SA. - Przejęcie akcji przez Skarb Państwa da też impuls rozwojowy dla Spółki. Nowa strategia ma przynieść wkrótce odpowiedzi na pytania o kierunki rozwoju Bogdanki w najbliższych latach. Myślimy tu o stopniowej transformacji na OZE, a także o eksploatacji innych surowców kopalnych w oparciu o znaczny potencjał i knowhow naszej załogi. Zmiany właścicielskie dadzą zatem możliwość większej sterowności i elastyczności w zarządzaniu, aby lepiej przygotować się na wyzwania kolejnych dekad - dodaje Kasjan Wyligała.

LW "Bogdanka" SA nie spodziewa się, że zmiany właścicielskie mogą wpłynąć w obecnym roku na poziom wydobycia. Tym samym Spółka podtrzymuje dotychczasowy plan w wysokości 8,3 mln ton węgla. Decyzję o budowie kopalni Bogdanka podjęto w 1975 roku. Po przekształceniu w 1993 roku w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, już rok później, w 1994 roku wierzyciele w ramach ugody bankowej, objęli 4% akcji, stając się nowymi akcjonariuszami Spółki. Tym samym kopalnia przestała mieć status JSSP. Bogdanka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku, zaś w 2015 roku weszła w skład Grupy Kapitałowej ENEA. LW "Bogdanka" SA zatrudniała na koniec 2022 roku ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych na dole


W sobotę w Łęcznej Jarmark Wielkanocny

Policjantka z wizytą w szkole podstawowej

Zmiany w Zarządzie Górnika

Akrobatyka i gimnastyka sportowa - zajęcia dla dzieci i młodzieży!Kiedy przydadzą Ci się raczki w górach?

Kupujesz mieszkanie w Świdniku?

OZE - jakie warto wykorzystać?

Co może, a czego nie może jeść pies?


Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.073 sek. (8)