38

reklama Łęczna
Czujnik położenia przepustnicy ? co musisz o nim wiedzieć?
07:59 · 13 sierpnia 2021 przez K.M. · Artykuł sponsorowany

Czujnik położenia przepustnicy - co musisz o nim wiedzieć?

reklama Łęczna
oferta reklamowa
  TPS, czyli czujnik położenia przepustnicy to nieduży element silnika, będący częścią przepustnicy. Jeśli ulegnie awarii, będzie to miało negatywny wpływ na działanie silnika. Co musisz wiedzieć o czujniku TPS?

Czujnik położenia przepustnicy (TPS) to nieduży element umiejscowiony na osi przepustnicy. Spełnia on jednak istotną funkcję, ponieważ informuje sterownik silnika o tym, jaki jest kąt otwarcia przepustnicy. Komputer dobiera wtedy odpowiednią dawkę paliwa do ilości powietrza, analizując też dane z innych czujników. Czujnik sygnalizuje dokładne położenie przepustnicy do ECU silnika poprzez zmianę napięcia wyjściowego przez rezystor lub potencjometr.

Jak wygląda czujnik położenia przepustnicy?

Czujnik położenia przepustnicy to nieduży podzespół, który ma podobny rozmiar, jak silniczek krokowy. TPS składa przede wszystkim z bieżni oporowej i poruszającego się po niej ślizgacza. Ruch ślizgacza skutkuje zmianą rezystancji czujnika. Sposób montażu czujnika ma wpływ na to, czy możliwa będzie wymiana tego elementu. Jeśli czujnik został zamontowany jako samodzielny element i da się go odkręcić, w przypadku awarii łatwo wymienić go na nowy. Jeśli jednak czujnik jest zintegrowany z przepustnicą, nie można go wymienić. Wśród czujników wyróżniamy potencjometry i mikroprzełączniki. Potencjometr znajduje się w każdym silniku z przepustnicą i określa on jej aktualne położenie. Z kolei mikroprzełączniki są coraz rzadziej spotykane, a informują one o pełnym zamknięciu lub otwarciu przepustnicy.

Jakie są symptomy awarii czujnika położenia przepustnicy?

Tak jak każdy element, czujnik położenia przepustnicy może ulec awarii. Co powinno nas zaniepokoić? Jeśli silnik szarpie podczas zmiany prędkości, lub też auto gaśnie, może to być wynikiem awarii czujnika. Symptomem mogą też być problemy z uruchamianiem silnika i większe zużycie paliwa.

Najczęstsze powody uszkodzenia czujnika TPS to naturalne zużycie, zwarcie, czy też uszkodzone elementy, na przykład wtyczka. W celu sprawdzenia czujnika położenia przepustnicy należy regularnie kontrolować stan przewodów i wtyczki oraz obudowę. Pozwoli to w porę zauważyć ewentualne problemy i uniknąć wymiany.

Wymiana czujników położenia przepustnicy

Jeśli czujnik TPS ulegnie uszkodzeniu, trzeba wymienić go na nowy. Jeśli czujnik jest zintegrowany z przepustnicą, należy wymienić cały podzespół. Trzeba się wtedy liczyć z dużym wydatkiem, ponieważ koszt wymiany zwykle przekracza 1000 zł. Jeśli jednak możliwe jest zdjęcie czujnika, jego wymiana będzie dużo tańsza i prostsza. Ceny czujników zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Duże znaczenie ma model auta i producent części. Do tego należy doliczyć koszt wymiany, który zwykle nie jest wysoki.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zadbać o to, aby czujnik położenia przepustnicy służył jak najdłużej. Trzeba przede wszystkim postarać się, aby przewód był prawidłowo zamontowany. Z kolei samą przepustnicę warto co kilka miesięcy przeczyścić, stosując przeznaczonych do tego celu preparatów czyszczących. Choć czujnik jest niewielkim podzespołem, jego uszkodzenie może być przyczyną poważniejszych kłopotów z samochodem i narazić nas na dodatkowe koszty. Jednak należy pamiętać, że symptomy, które mogą świadczyć o awarii czujnika TPS, bywają też wynikiem uszkodzenia innych podzespołów. Dlatego wymiana czujnika bez sprawdzenia faktycznej przyczyny problemów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w sytuacji, gdy to inny element jest wadliwy, niepotrzebnie stracimy pieniądze, a nie pozbędziemy się problemu.


W sobotę w Łęcznej Jarmark Wielkanocny

Policjantka z wizytą w szkole podstawowej

Zmiany w Zarządzie Górnika

Akrobatyka i gimnastyka sportowa - zajęcia dla dzieci i młodzieży!Łęczna - jak skutecznie szukać pracy?

Diosmina - czym jest i jakie ma właściwości?

Sinsay już wkrótce w Twoim mieście

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?


Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.117 sek. (8)