60

reklama Łęczna
Co to jest firma windykacyjna? Jakie ma obowiązki i co może?
07:30 · 28 czerwca 2022 przez K.M. · Artykuł sponsorowany

Co to jest firma windykacyjna? Jakie ma obowiązki i co może?

reklama Łęczna
oferta reklamowa
  Firma windykacyjna ma za zadanie uzyskanie spłaty zadłużenia na rzecz wierzyciela. Warto dowiedzieć się, jaki ma zakres obowiązków i możliwości w ściąganiu zadłużenia, by w razie rozmów z windykatorem być świadomym swoich praw.

Jeśli masz zadłużenie i spóźniasz się z jego zapłatą to prędzej czy później możesz mieć do czynienia z firmą windykacyjną. Warto dowiedzieć się więcej, czym konkretne zajmuje się taka firma, jakie ma obowiązki oraz co może zrobić w ramach negocjowania spłaty długu.

Czym zajmują się firmy windykacyjne?

Z usług firm windykacyjnych korzystają wierzyciele, którzy chcą odzyskać swoje długi i zrobić to sposób polubowny. Do wyboru mają albo skorzystanie z firmy windykacyjnej, albo od razu zgłoszenie sprawy do sądu, co później może skutkować egzekucją komorniczą.

Firmy windykacyjne stają się w takiej sytuacji przedstawicielem wierzyciela, który chce odzyskać pieniądze z niespłaconych przez dłużnika rat kredytu, pożyczki, czy zaległości w płatnościach np. za media bądź czynsz. Firmy windykacyjne zazwyczaj zaczynają od windykacji miękkiej, która ma na celu ułatwienie dłużnikowi wyjście z zadłużenia np. poprzez rozłożenie zadłużenia na korzystniejsze raty i ustalenie harmonogramu spłat, który byłby dla niego możliwy do zrealizowania.

W tym celu firma windykacyjna posługuje się takimi środkami kontaktu jak rozmowy telefoniczne, SMS-y, a także pisma powiadamiające o aktualnym zadłużeniu.

W przypadku, gdy minęło już 60 dni od terminu spłaty, windykator nie tylko przypomina o zaległości, ale także może wysyłać zawiadomienie o konieczności uregulowania wpłaty, kontaktuje się telefonicznie by ustalić harmonogram spłaty długów oraz informuje o konsekwencjach braku spłaty długu - np. wpisami do baz dłużników. Powyższe czynności nazywane są windykacją miękką. Jednak, gdy nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów, przechodzi się do windykacji twardej, polegającej na wpisaniu dłużnika do bazy osób zadłużonych, a także pokierowanie sprawy do sądu. Więcej o działaniu firmy windykacyjnej możesz przeczytać tutaj: https://money24.pl/firma-windykacyjna/

Windykator a komornik - różnica 

Często windykator jest mylony z komornikiem, jednak różnią się sposoby, jakie mogą stosować, by odzyskać należność od dłużnika.

Windykator może kontaktować się z dłużnikiem, informować o konsekwencjach braku spłaty, rozłożyć dług na raty, a w ostateczności wystąpić do sądu.

Dopiero gdy sprawa trafi do sądu, to właśnie wtedy zamiast windykatora egzekwowaniem długu będzie zajmował się komornik. W przeciwieństwie do windykatora ma on dużo większe możliwości odzyskiwania zadłużenia. Komornik może dokonywać egzekucji z nieruchomości, ruchomości, dochodów i innych praw majątkowych. Co więcej, komornik może wejść także do domu oraz przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Prawo dokładnie reguluje, jaką kwotę musi on zostawić dłużnikowi oraz, które przedmioty może on zajmować, a które są niezbędne do życia dłużnika i nie można ich przejąć. 

Nie zmienia to faktu, że w porównaniu do windykatora, komornik ma o wiele więcej możliwości na ściągnięcie długu, w sposób, który nie będzie komfortowy dla dłużnika. Tym samym, jeśli masz długi, warto na etapie działania firmy windykacyjnej zadbać o takie rozłożenie zadłużenia, które pozwoli Ci je szybko spłacić i załatwić sprawę polubownie, póki jest jeszcze taka możliwość. 


reklama Łęczna

Imprezy z okazji Dnia Dziecka - Gdzie i jakie atrakcje?

GKS Górnik Łęczna, triumfuje nad TME SMS Łódź i zdobywa wicemistrzostwo Polski

BYŁO MU ZA GORĄCO, WIĘC OMINĄŁ OZNAKOWANY RADIOWÓZ I PRZEJECHAŁ NA CZERWONYM ŚWIETLE

PO "PRÓBNEJ TRANSAKCJI" STRACIŁ PIENIĄDZEO czym pamiętać przed zakupem nowego laptopa?

Magiczne książki dla dzieci, czyli jakich tytułów warto szukać?

Kiedy dodawać posty na Instagramie?

Co może, a czego nie może jeść pies?


Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.071 sek. (7)