Jedną z podstawowych kwestii w przypadku budowy domu jest stworzenie kompleksowego planu całej inwestycji, z podziałem na poszczególne etapy. Mowa tutaj o stanie zero, stanie surowym otwartym, stanie surowym zamkniętym, pracach montażowych, instalacyjnych oraz wykończeniowych. Jeśli chodzi o sprawy formalne, trzeba naturalnie uzyskać pozwolenie na budowę lub w przypadku domu o powierzchni do 70 mkw - zgłosić inwestycję w starostwie powiatowym właściwym dla jej adresu. Kolejnymi etapami, już w terenie, jest określenie dokładnych granic działki budowlanej, ogrodzenie całego terenu, oznaczenie go tablicą informacyjną. Po tym można już przystąpić do właściwych prac, a więc rozpocząć stawianie fundamentów i później całej nieruchomości.
Stawiając dom trzeba zadbać o wiele aspektów technicznych, w tym m.in. dokonać przyłącza do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Na właścicielu każdej nieruchomości spoczywa bowiem obowiązek prawidłowego odprowadzania ścieków. Jak się jednak okazuje, nie na każdym terenie istnieje możliwość podłączenia się do sieci, a jedynym rozwiązaniem jest wówczas budowa tradycyjnego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Inwestor staje więc przed dylematem, którą opcję wybrać. Coraz więcej osób decyduje się na przydomową oczyszczalnię, ponieważ mimo stosunkowo wysokiego kosztu jej budowy, posiada szereg niewątpliwych korzyści.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są przede wszystkim bezobsługowe, tanie w użytkowaniu, a także bardzo ekologiczne. W grę wchodzą bowiem procesy naturalne, a mianowicie usuwanie zanieczyszczeń za pomocą bakterii tlenowych, beztlenowych, a także wielu innych korzystnych mikroorganizmów. Następnie oczyszczone ścieki w postaci wody wracają do środowiska, np. bezpośrednio do gleby. Budowę przydomowej oczyszczalni można oczywiście zaplanować już po zakończeniu budowy domu, ale z wielu względów o wiele lepiej zrobić to już na etapie projektowania nieruchomości. Przy wyborze rodzaju przydomowej oczyszczalni trzeba wziąć pod uwagę m.in. wielkość działki, jakość gleby, wysokość wód gruntowych, liczbę domowników, a także zadbać o to, aby zachowane zostały odpowiednie odległości np. od instalacji czy zabudowań.
Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.081 sek. (7)