38

reklama Łęczna
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2023?Towfiqu barbhuiya at pexels.com
10:10 · 24 lutego 2023 przez wp · Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2023?

  Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów. Rozwiązanie to sprawdza się bowiem świetnie w miejscach, w których z różnych powodów nie jest doprowadzona sieć kanalizacyjna. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki jest obecnie koszt budowa takiej instalacji oraz ile kosztuje jej roczna eksploatacja? W poniższym artykule odpowiadamy na te i wiele innych ważnych pytań! Podejmując decyzję o budowie lub zakupie domu trzeba zadbać o mnóstwo kluczowych kwestii, w tym m.in. spełnienie wszelkich norm związanych z prawidłowym odprowadzaniem ścieków. Jeżeli ktoś nie może podłączyć się do ogólnej sieci, musi postawić na jedną z dwóch opcji: tradycyjne szambo lub właśnie oczyszczalnię ścieków. Sprawdźmy, co przemawia na korzyść tej ostatniej i na jaki wydatek trzeba się przygotować.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w porównaniu do szamba stanowią instalację przepływową, a więc ich główną rolą jest przyjęcie ścieków, oczyszczenie ich, a następnie odprowadzenie z powrotem do środowiska naturalnego. Przydomowa oczyszczalnia posiada prostą konstrukcję, na którą składa się przede wszystkim podzielony zazwyczaj na dwie komory zbiornik. Dochodzi w nich do procesów beztlenowych oraz tlenowych, które odbywają się przy udziale bakterii. Dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów biologicznych przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią niezwykle wydajne oraz ekologiczne rozwiązanie.

Budowa przydomowej oczyszczalni - co należy wiedzieć?

Przy budowie oczyszczalni ścieków zasadnicze znaczenie ma to, aby wybrać odpowiedni rodzaj całej instalacji. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym w szczególności wielkość działki, jakość gleby, wysokość wód gruntowych itp. Wyróżniamy przede wszystkim oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym albo żwirowym, roślinne oraz biologiczne (w tym z osadem czynnym, złożem biologicznym i hybrydowe). Każda z nich sprawdzi się w nieco innych warunkach, różnica sprowadza się też do kosztów samej budowy.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Elementy instalacyjne wraz z kompleksowym montażem to z jednej strony spora inwestycja, z drugiej jednak należy patrzeć na nią w perspektywie długoterminowej. Szacuje się, że przydomowa oczyszczalnia ścieków zwróci się w ciągu kilku lat, a sam system jest praktycznie bezawaryjny i nie wymaga obsługi. Jeżeli chodzi o koszt budowy, waha się on od 5000 do nawet 20 000 - 30 000 złotych. Najmniej zapłacimy za prostą oczyszczalnię drenażową, a największy wydatek związany jest z nowoczesnymi instalacjami, w których wykorzystuje się złoże biologiczne. Niewielkie są za to koszty eksploatacyjne, szczególnie jeżeli porównamy je do tych, jakie muszą ponosić właściciele domów podłączonych do szamba. Koszt użytkowania przydomowej oczyszczalni sprowadza się tak naprawdę jedynie do zapłaty za wartą około 150-200 złotych usługę opróżnienia zbiornika z osadu czynnego, która jest konieczna raz, maksymalnie dwa razy w roku. Niektóre oczyszczalnie wymagają też podłączenia do zasilania, ale zużycie energii jest niewielkie. Do tego warto doliczyć drobne wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych dotyczące zakupu biologicznych preparatów bakteryjnych.


W sobotę w Łęcznej Jarmark Wielkanocny

Policjantka z wizytą w szkole podstawowej

Zmiany w Zarządzie Górnika

Akrobatyka i gimnastyka sportowa - zajęcia dla dzieci i młodzieży!Dlaczego warto zdecydować się na zakup laptopa na raty?

Walentynkowy wyjazd we dwoje: gdzie jechać i ile to kosztuje?

Łęczna - jak skutecznie szukać pracy?

Wieszak na kurtki - stylowy i praktyczny niezbędnik poczekalni i przedpokoju?


Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.112 sek. (7)