Przydomowe oczyszczalnie ścieków w porównaniu do szamba stanowią instalację przepływową, a więc ich główną rolą jest przyjęcie ścieków, oczyszczenie ich, a następnie odprowadzenie z powrotem do środowiska naturalnego. Przydomowa oczyszczalnia posiada prostą konstrukcję, na którą składa się przede wszystkim podzielony zazwyczaj na dwie komory zbiornik. Dochodzi w nich do procesów beztlenowych oraz tlenowych, które odbywają się przy udziale bakterii. Dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów biologicznych przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią niezwykle wydajne oraz ekologiczne rozwiązanie.
Przy budowie oczyszczalni ścieków zasadnicze znaczenie ma to, aby wybrać odpowiedni rodzaj całej instalacji. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym w szczególności wielkość działki, jakość gleby, wysokość wód gruntowych itp. Wyróżniamy przede wszystkim oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym albo żwirowym, roślinne oraz biologiczne (w tym z osadem czynnym, złożem biologicznym i hybrydowe). Każda z nich sprawdzi się w nieco innych warunkach, różnica sprowadza się też do kosztów samej budowy.
Elementy instalacyjne wraz z kompleksowym montażem to z jednej strony spora inwestycja, z drugiej jednak należy patrzeć na nią w perspektywie długoterminowej. Szacuje się, że przydomowa oczyszczalnia ścieków zwróci się w ciągu kilku lat, a sam system jest praktycznie bezawaryjny i nie wymaga obsługi. Jeżeli chodzi o koszt budowy, waha się on od 5000 do nawet 20 000 - 30 000 złotych. Najmniej zapłacimy za prostą oczyszczalnię drenażową, a największy wydatek związany jest z nowoczesnymi instalacjami, w których wykorzystuje się złoże biologiczne. Niewielkie są za to koszty eksploatacyjne, szczególnie jeżeli porównamy je do tych, jakie muszą ponosić właściciele domów podłączonych do szamba. Koszt użytkowania przydomowej oczyszczalni sprowadza się tak naprawdę jedynie do zapłaty za wartą około 150-200 złotych usługę opróżnienia zbiornika z osadu czynnego, która jest konieczna raz, maksymalnie dwa razy w roku. Niektóre oczyszczalnie wymagają też podłączenia do zasilania, ale zużycie energii jest niewielkie. Do tego warto doliczyć drobne wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych dotyczące zakupu biologicznych preparatów bakteryjnych.
Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.112 sek. (7)