48

reklama Łęczna
Co może, a czego nie może jeść pies?
08:13 · 2 września 2022 przez K.M. · Artykuł sponsorowany

Co może, a czego nie może jeść pies?

  Pies z natury jest zwierzęciem mięsożernym. Jednak przez tysiące lat przebywania z człowiekiem stał się w dużej mierze zwierzęciem wszystkożernym. Dziś psy jedzą nie tylko mięso, ale również wiele innych pokarmów spożywanych przez człowieka. Nie oznacza to jednak, że swojemu pupilowi można dawać do zjedzenia tak naprawdę wszystko, co je człowiek. Część produktów spożywczych, które są dobre dla człowieka, niekoniecznie są dobre dla czworonoga. Warto zatem wiedzieć, co pies jeść może, a czego nie.

Czy pies może jeść warzywa?

Warzywa są zdrowie dla człowieka i człowiek powinien jeść ich jak najwięcej. A jak jest z psami? Ogólnie rzecz ujmując, czworonogi mogą jeść warzywa. Mogą być one bowiem źródłem mikro i makroelementów ważnych w rozwoju psa. Co jednak ważne, powinny one stanowić jedynie urozmaicenie codziennej diety, a nie jej główny składnik. Część warzyw psy jeść mogą w formie surowej, inne podawane powinny być w formie gotowanej. Jeśli chodzi o te pierwsze, to dobrym przykładem może być marchewka. Jest małokaloryczna i dla pupila pełnić może funkcję gryzaka. Jeśli chodzi o warzywa w formie gotowanej, to tu dobrze mogą sprawdzić się ziemniaki. Proces gotowania pozbawia je bowiem szkodliwej dla psów solaniny. Wśród innych warzyw, które można podawać czworonogom, wymienić można pietruszkę, seler, buraki, cukinię, szpinak, brokuł, kalafior, a także gotowaną fasolkę szparagową, gotowane bataty oraz gotowaną dynię. Z kolei wśród warzyw, których psom nie powinno się podawać, wymienić można cebulę oraz niedojrzałe pomidory. Więcej na temat warzyw w psiej diecie przeczytać można na stronie https://blog.piesotto.pl/co-moze-jesc-pies-i-szczeniak-z-naszego-stolu/.

Czy pies może jeść owoce?

W psiej diecie mogą oczywiście znajdować się owoce. Jednak także jedynie jako jej urozmaicenie, a nie główny składnik. Owoce, tak samo jak warzywa, są źródłem cennych mikro i makroelementów, a także wielu witamin i błonnika. Psom podawać można banany, maliny, truskawki, jeżyny, gruszki, jabłka, borówki, jagody, arbuzy oraz melony. Z kolei jedzenie dla psa nie powinno zawierać winogron. Mogą one bowiem być przyczyną zatrucia pokarmowego. Decydując się na podanie psu owoców, koniecznie uwagę zwrócić należy na zawarte w nich pestki. Najlepiej jest je wcześniej usunąć, ponieważ rozgryzione pestki również mogą być przyczyną ciężkiego zatrucia. Poza winogronami psu nie powinno podawać się awokado. Do uprawy tego owocu stosuje się bowiem substancję o nazwie persin, która jest szkodliwa dla czworonogów.

Czy pies może jeść nabiał i jaja?

Jedzenie dla psa kategorycznie nie powinno zawierać nabiału. Co prawda, niektóre psy tolerują jego niewielkie ilości, jednak są to wyjątki. W większości przypadków nabiał jest u czworonogów przyczyną biegunki, bólu brzucha i wzdęć. Wynika to z obecności laktozy w nabiale. Najwięcej jest jej w mleku. W serach i jogurtach jest jej nieco mniej. A co z mlekiem dla szczeniąt? Pamiętać tu trzeba, aby szczeniakom nie podawać krowiego mleka. To różni się bowiem znacząco od mleka suki. Zupełnie inaczej jest w przypadku jaj. Te psy jak najbardziej mogą spożywać. Jajka stanowią bowiem źródło witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na sierść i skórę czworonożnych pupili.

Czy pies może jeść słodycze?

W tym przypadku powiedzieć trzeba jasno. Psy nie powinny jeść żadnych słodyczy. Czworonogi uwielbiają czekoladę i właścicielom niestety często trudno jest odmówić. Wiedzieć jednak trzeba, że zawiera ona w swoim składzie teobrominę, substancję toksyczną dla psów. Co ważne, jest to substancja, która uwalnia się w organizmie psa dość powoli. Dlatego często właściciele uważają, że ich pupilom nic się nie dzieje złego po zjedzeniu małego kawałka czekolady. Jeśli jednak będzie się częstować psa nawet niewielkim kawałkiem czekolady regularnie, to można mu bardzo zaszkodzić.


W sobotę w Łęcznej Jarmark Wielkanocny

Policjantka z wizytą w szkole podstawowej

Zmiany w Zarządzie Górnika

Akrobatyka i gimnastyka sportowa - zajęcia dla dzieci i młodzieży!Kupujesz mieszkanie w Świdniku?

Efektywna ozdoba każdego ogrodu

Pizza - włoskie danie w polskich lokalach

Meble ze stali nierdzewnej - niezbędne w restauracji i nie tylko


Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.114 sek. (7)