Po zakończeniu sezonu, niezwykle ważne jest dokładne umycie maszyn rolniczych. Wszystkie części rolnicze składające się na daną maszynę powinny zostać dokładnie oczyszczone. To niezbędne, aby uniknąć zaszłości i uszkodzeń poszczególnych elementów. Jednak nie tylko zanieczyszczenia, ale również osady po detergentach oraz woda mogą uszkodzić powierzchnię metalu i powodować korozję. Dlatego warto użyć specjalnego środka do mycia maszyn. W celu uniknięcia powstawania rdzy, po umyciu należy dokładnie osuszyć maszynę i zabezpieczyć ją preparatem przeciwrdzewnym.
Po zakończeniu sezonu należy wymienić olej, filtry i płyny eksploatacyjne w maszynach rolniczych. Warto też sprawdzić stan niektórych części rolniczych tworzących maszynę, takich jak: łożyska, paski klinowe, akumulatory,. Polecamy także skontrolować i ewentualnie naprawić układ elektryczny i hydrauliczny. Mowa o częściach i układach odgrywających strategiczne role, dlatego ich kontrola jest szczególnie ważna. Jednak tak naprawdę po sezonie najlepiej byłoby wykonać kompleksowy przegląd maszyny rolniczej.
Maszyny rolnicze powinny być magazynowane w suchym i zadaszonym miejscu, z dala od światła słonecznego, które może powodować uszkodzenie kolorów i powierzchni. Przed magazynowaniem należy dokładnie osuszyć maszynę i zabezpieczyć ją przed kurzem i wilgocią. Jednocześnie części rolnicze powinny być chronione przed szkodliwym wpływem mrozu.
Korozja jest jednym z największych zagrożeń dla maszyn rolniczych. Wspomnieliśmy już o tym przy okazji wskazania na konieczność osuszania sprzętu po myciu. Niemniej to nie wystarczy. Dlatego po sezonie warto zabezpieczyć powierzchnie metalowe preparatami przeciwrdzewnymi. Warto też zabezpieczyć powierzchnie lakierowane i plastikowe, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych.
Copyright © 2023 • Leczna24.pl
Strona wygenerowana w 0.106 sek. (8)